Založ si blog

Varga a Pišťanek jubilujú

Nie, nejde o žiadne ich životné výročia. Album Konvergencie, ktoré Marián Varga nahral s Collegium Musicum oslavuje tento rok štyridsiatku a kniha Rivers of Babylon Petra Pišťanka dvadsať rokov.

 

Konvergencie v hudbe a Rivers of Babylon v literatúre sa za ten čas stali skutočne kultovým dielami. V umení sú všetky možné rebríčky veľmi subjektívne. Niekto preto nemusí súhlasiť, ale pre mňa sú Konvergencie najlepším albumom a Rivers of Babylon najlepšou knihou všetkých čias, ktoré kedy na Slovensku vznikli. Určite nie som jediný s týmto názorom. Veď napríklad taký Dado Nagy hovorí, že hoci pred a po Rivers of Babylon vyšli aj dobré knihy, žiadna nedosiahla úroveň Pišťankovho debutu.

Pre mnohých to možno bude nosenie dreva do lesa, ale nedá mi aspoň stručne čo to povedať o týchto nadčasových dielach.

Konvergencie boli po eponymnej prvotine druhým albumom Collegium Musicum. Išlo o vôbec prvý rockový dvojalbum v ČSSR. Zároveň boli prvým albumom vydaným vo vydavateľstve Opus. Collegium na rozdiel od debutu prešli od anglických na slovenské texty, ktoré naspieval Pavol Hammel a detský spevácky zbor pod vedením I. Klocháňa. Zrejmý je príklon k väčšiemu experimentátorstvu, čo je najzreteľnejšie u piesne Eufonia. Okrem Vargu a Hammela sa na albume podieľali basgitarista Fedor Frešo, gitarista František Griglák a bubeník Dušan Hájek. Autorom grafického riešenia bookletu boli Tibor Borský a Juraj Jakubisko. Týmto albumom sa stalo Collegium Musicum definitívne hviezdou československého hudobného neba a chýr o ňom začal prenikať aj za hranice. Je až na neuverenie, že kapela prezentujúca sa fúziou rocku a klasickej hudby sa stala populárnou u širokej verejnosti. Samotné Konvergencie sa neskôr umiestňovali na popredných priečkach rôznych ankiet laickej i odbornej verejnosti. O kvalitách Konvergencií svedčí aj fakt, že Marián Varga, ktorý je väčšinou k svojim dielam veľmi kritický, má k albumu veľmi pozitívny vzťah a rád sa k nemu vracia. V rokoch 1992 a 2007 sa dostali na pulty CD reedície albumu, kde vyšli spolu s Konvergenciami aj LP Collegium Musicum a EP Hommage á J. S. Bach.

Román Rivers of Babylon bol vydaný o dvadsať rokov neskôr. Peter Pišťanek ho písal v dňoch eufórie z víťazstva nad komunizmom, pričom v ňom zužitkoval bohaté skúsenosti z množstva zamestnaní, ktoré vystriedal. Asi ako prvý si dokázal sňať ružové okuliare a vycítil, že nie je všetko také krásne, ako sa zdá. Vo svojej románovej prvotine predpovedal už na ich začiatku brutálne deväťdesiate roky. Rivers of Babylon je zábavné čítanie. Avšak s trpkou príchuťou. Je to geniálna alegória prerodu našej spoločnosti. Ráczov, ako aj iné postavy sme mohli, alebo ešte stále môžeme vidieť všade okolo nás. Rivers of Babylon je prelomovým dielom či už po obsahovej, formálnej a v neposlednom rade výtvarnej stránke. Práve Danglárove komiksové ilustrácie v dokonalej symbióze s karikatúrou literárnou vytvorili z Rivers of Babylon kultové dielo najvyššieho rangu. Je príznačné, že Rivers of Babylon ukazujúce úpadok slovenského národa stojí v predajnosti hneď za Tisícročnou včelou, ságou o pracovitých slovenských ľuďoch, ktorý je najpredávanejším slovenským bestsellerom. V roku 1998 natočil Vlado Balco podľa Rivers of Babylon rovnomenný film, ktorý však zďaleka nedosahoval kvality predlohy. Dvíhala ju aspoň výborná hudba Jara Filipa. Rivers of Babylon bolo preložené do češtiny, angličtiny, francúzštiny, chorvátčiny a turečtiny.

Čo majú Konvergencie a Rivers of Babylon spoločné? Napríklad to, že vznikli na počiatku jednej éry. Konvergencie na začiatku normalizácie a Rivers of Babylon na začiatku kapitalizmu. Ktovie, čo vznikne na začiatku ďalšej epochy…

140 rokov Košicko-bohumínskej železnice

06.04.2012

V týchto dňoch si pripomíname 140 rokov od otvorenia posledného úseku Košicko-bohumínskej železnice. Hneď na to sa stala najdôležitejšou dopravnou tepnou na Slovensku. Jej význam sa umocnil viac »

Ľahostajnosť – metla ľudstva

12.02.2012

George Bernard Shaw hovorí: „Najväčšie zlo, aké môžeme urobiť svojim blížnym nie je to, že ich nenávidíme, ale že sme voči nim ľahostajní. To je absolútna neľudskosť." A má skutočne viac »

Stabilita Republiky – 3. kapitola

07.05.2011

Isla sa predieral úzkou uličkou v ktorej navyše sem-tam postávali ľudia. Nazeral do kupé. Všetky boli beznádejne obsadené. Po chvíli to vzdal a tiež ostal stáť vonku. „Isla!" Spozornel. viac »

francúzsko, polícia, útok, páska,

Vo Francúzsku zadržali šesť osôb v súvislosti s marcovým terorom na juhu krajiny

16.10.2018 22:52

Útoky, ktoré spáchal Radouan Lakdim v mestách Carcassonne a Trebes si vyžiadali štyri obete.

Trump Putin Summit

Trump varoval Honduras pred prerušením pomoci, ak nezastaví migračný tok

16.10.2018 21:18

Trump tento rok už Honduras varoval v súvislosti s rozvetvením inej karavány, ktorá skôr, ako sa vytratila, smerovala k USA.

stíhačka, Ukrajina

Havária stíhačky na Ukrajine si vyžiadala životy dvoch pilotov

16.10.2018 20:23

K nešťastiu došlo počas medzinárodného vojenského cvičenia vzdušných síl členských krajín NATO Čisté nebo 2018.

Ropa, ťažba, nafta, benzín, ropný vrt

Saudská Arábia prelomila tabu, pohrozila ropou

16.10.2018 20:22

Ak by Saudská Arábia využila ropu ako zbraň, tak by destabilizovala trhy tak, že obchodný konflikt Spojených štátov a Číny by vyzeral ako stolná hra.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 6
Celková čítanosť: 6586x
Priemerná čítanosť článkov: 1098x

Autor blogu